7. Příklady z praxe 2

V této části uvedu postupně několik příkladů běžných izometrií potrubí společně s jejich 3D výkresem, jak ho lze prohlížet například v programu NavisWork, který je skvělým prohlížečem 3D výkresové dokumentace. Kdybyste měl někdo zájem, mohu napsat článek se základy práce s NavisWorkem, stačí napsat. Je to program dostupný zatím stále zdarma. 

Čím dál častěji se s těmito programy pracuje na stavbách a je dobré je umět používat. Jestli něco opravdu dokáže zrychlit a zpřesnit práci, bez neustálého dotazování a stresu, tak jsou to 3D vizualizace.

Příklad trasy 1

1. První část izometrie trasy s několika ohyby, natočením etáže pod úhlem, převlečnými přírubami, redukcemi, ventilem a kluzným uložením potrubí.

2. Druhá část izometrie trasy

3. Celkový 3D pohled na hotovou trasu spojenou z horních dvou výkresů.

Zde ještě několik detailů trasy pro lepší porovnání izometrie a 3D. Příruby použité na této trase jsou tzv. točivé příruby s navařovacím límcem, viz izometrické značky. Relativně matoucí je v této izometrii kreslení malých ventilů, které jsou navařovány kolmo na trubku, jakoby bez nátrubku. Až na 3d výkresu je potom jasné, jak má být ventil navařen.

Úhel natočení etáže z obrázku č.3 není na izometrii uveden. Musí se dopočítat, nebo při předvýrobě odměřit.  Na klakulačce tan alfa= 619/519    alfa= 50°, nebo podle aplikace.

A ještě detail kluzného uložení. To, že se jedná v tomto případě o přesně tento typ kluzného uložení, nelze zjistit pouze z izometrické značky. Každý díl trasy má svoje číslo a přesný popis v tabulce na výkrese. Stejným způsobem se identifikují ventily, těsnění, šrouby atd.

Příklad trasy 2.

Toto je příklad izometrie, která může být na první pohled trochu matoucí ve spodní části, ale pravděpodobně to nikomu nebude dělat problém. Na této izometrii je navíc značka pružného závěsu, který je potom velmi dobře vidět ve 3D vizualizaci.

Izometrie trasy
Izometrie trasy

Kam dál?

Pokračování příště...:-)