Základy izometrie 2.část - rozměry a kótování
Rozměry v izometrických výkresech potrubí
- rozměry potrubní trasy jsou měřeny vždy od středové osy trubky.
- u přírub, ventilů, límců, klapek, redukcí, šroubení a podobně je klasicky měřena jejich délka nebo výška.
- u téček a kolen je měřena tzv. stavební délka. Opět se jedná o středovou vzdálenost.
- u 90 °kolen je stavební délkou jejich rádius neboli r.
- U řezaných kolen pod úhlem se jejich stavební délka zkracuje. Tomuto je věnován článek "Stavební délka kolene řezaného pod úhlem", kde je vše podrobně vysvětleno.
- Vzdálenosti podpěr (supportů) kluzných uložení, závěsů atd. jsou vždy měřeny taktéž od jejich osy. Stejně tak vzdálenost potrubí od stěn, podlahy, vzdálenosti potrubí mezi sebou, vždy měřit od osy potrubí.
-Různá měření od krajů trubek ke stěně, nebo od krajů kolen k přírubě a podobné špatné návyky, to vede vždy a naprosto spolehlivě ke zmatkům a chybám. Pokud budete měřit vše od osy, tak nebudete dělat chyby. Vyhnete se nedorozuměním s kolegy a chybám, které vás, a celý tým, stojí čas a peníze.
Důležité upozornění:
U izometrie neplatí žádné měřítko výkresu!
Příklad z praxe na obrázku níže:
Stavební délka
U všech tvarovek kolen, oblouků a téček je počítáno s jejich tzv.stavební délkou, měřenou od jejich osy. Na obrázcích níže jsou uvedeny jednotlivé příklady.
U přírub, ventilů, límců, klapek, šroubení a podobně je klasicky měřena jejich celková délka nebo výška.
Stavební délky kolen podrobně
Klasické koleno má úhel 90 stupňů a je jeho stavební délkou je zároveň jejich rádius. V pozdějších výpočtech je rádius kolene značen malým r.
Jak se s 90°koleny počítá v trase
Na obrázku níže je praktický příklad výpočtu, kdy je požadovaná délka spodního úseku trasy 1000 mm. Stavební délka kolene je 150 mm. Od délky úseku 1000 mm odečteme stavební délku kolene tj.150 mm a získáme délku samotné trubky 850 mm. Toto je naprostý základ a princip počítání jednotlivých délek potrubí mezi armaturami. Jednoduché
Stavební délka kolen řezaných pod úhlem
Tento
příklad již tak jednoduchý není. V případě, že je v potrubní trase
umístěno koleno, které nemá pravý úhel, musí se jeho stavební délka
vypočítat pomocí jeho rádiusu a úhlu kolene.
Výpočtu stavební délky kolene řezaného pod úhlem je věnována samostatná část viz .
Základní pravidla orienatce v izometrických výkresech potrubí
Pro správné umístění potrubí v prostoru jsou v izometrických výkresech vždy uvedena výška bodu (EL) a dvě vzdálenosti ve směru světových stran. Na obrázku níže je směr W (západ) a N (sever) plus EL (výška).
EL - výška bodu (elevace), například +26.672 (viz obrázek výše)
Takto je odborně definována výška EL:
Výška EL (z anglického "Elevation") v izometrii udává výšku nebo nadmořskou výšku bodu na potrubí nebo jiném zařízení. Jedná se o důležitý údaj, který pomáhá určit polohu a vztahy mezi jednotlivými body a prvky v potrubí nebo jiném zařízení. Výška EL se obvykle měří od nulového bodu nebo referenční roviny, což je pevně stanovená rovina, která se používá jako výchozí bod pro určení výšek jednotlivých bodů. V praxi se výška EL často uvádí v milimetrech nebo palcích a může být zobrazena na izometrické kresbě pomocí speciálních značek nebo šipek.
Příklad:
V praxi to funguje tak, že vám technický pracovník na stavbě vyznačí bod s udanou výškou například +26 000. Na výkresu leží potrubí ve výšce +27372. Laserem si nasvítíte udanou výšku +26 000 a od ní odměříte metrem +1732 mm. Tím dostanete správnou výšku potrubí, tedy +27372.
Zde je příklad z praxe, jak byla na stavbě vyznačena výška na stavební konstrukci. Od tohoto bodu byly následně zaměřeny všechny výšky potrubí.
Tip!
Výšky EL můžete velmi dobře použít v případě, kdy si nejste úplně jistí tím, že čtete izometrii správně. Když je například začátek i konec trasy ve stejné EL výšce tak víte, že je potrubí v rovině. Nikam se nezvedá ani neklesá. Když se výšky liší, tak se potrubí zvedá nebo klesá o rozdíl výšek.
Na níže uvedeném obrázku je praktická ukázka značení výšek EL
Zde je vidět, že potrubí stoupá pod úhlem 45 stupňů z výšky +27372 do výšky +27666. Rozdíl výšek je 293 mm.
Jako další rozměr se uvádí vzdálenosti bodů v osách dle světových stran (sever, jih, východ, západ)
Na každém izometrickém výkresu je vyznačena orientace potrubí dle světových stran. Nejčastěji šipkou směřující na sever (N- north)
V praxi Vám tato šipka pomůže s orientací jednotlivých výkresů a jejich správnému skládání do větších sestav.
U orientace dle světových stran doporučuji vždy konzultaci se zadavatelem k přesnému zaměření referenčních bodů.
Příklad značení z praxe
Při čtení izometrických výkresů se často setkáte s drobnými
odlišnostmi v použitých symbolech pro závěsy, uložení, číslování
svarů a značení potrubních dílů a armatur. Nicméně princip izometrického výkresu zůstává pořád stejný. Doporučuji se ptát a konzultovat vše s technickými pracovníky a vyhnout se zbytečným chybám a nedorozuměním.
Důležité upozornění:
V praxi se bohužel stává, že orientace podle šipek (sever) nesedí s realitou. Což je samozřejmě špatně a je to chyba projektantské firmy. Je velmi důležité být neustále ve střehu a slepě nespoléhat na to, že je výkresová dokumentace stoprocentně správně orientovaná podle šipky v její horní části. Naprostou jistotu správného umístění bodu v prostoru udávají až souřadnice, viz obrázek výše. Výška plus dva směry.